Az Elveszett boldogság nyomában c. könyv igazából nem kifejezetten gyermeknevelésről szól.Mégis az egyik legfontosabb kötet, amit gyermekvállalás előtt érdemes elolvasni. Talán a könyvesboltokban is gondban lehetnek, amikora helyét vagy a kategóriáját keresik a polcokon.

Ez a könyv a jekána indiánok szokásairól szól. Egy fiatal amerikai írónő két és fél évet élt ebben az ősi szokásokat megtartó közösségben. Jean Liedloff az indiánok boldogabb életének kulcsát a csecsemőkkel és a gyermekekkel való bánásmódban találja meg. Itt a csecsemőket és a kisgyermekeket sosem hagyják egyedül. Kisebb korukban folyamatosan karban és hordozókendőben vannak, nagyobb korukban pedig mindenhová magukkal viszik, bárhová is mennek. A gyerekek passzívan, de mindennek születésüktől fogva részesei, ami a törzsben történik. Így rengeteg érzethez, érintéshez, illathoz, hanghoz, mozgáshoz egyszóval gyakorlati tapasztalathoz jutnak anélkül, hogy bárki bármire is tudatosan megtanította volna őket. Ezek az indiángyerekek felnőve pontosan be tudnak illeszkedni a közösségükbe, és hasznos tagjai lesznek annak, pedig kifejezetten erre tankönyveik nincsenek, és ezt soha semmilyen iskolában nem tanulták. Körükben ismeretlen a bűnözés, az agresszió és nincsenek magukra hagyott, kallódó gyermekek.

Ha a nyugalom, a békés egymás mellett élés titkát kutatjuk, mindenképpen érdemes a hordozás jelentőségén is elgondolkodnunk.
(Eközben azért ne felejtsük el, hogy ezek az indiánok tiszta levegőn és környezetben élnek, nem esznek feldolgozott ételeket, és életüket nem hatja át a stressz. )

Az egészséges csecsemő első néhány hónapja nemcsak egy zűrös korszak, amit egyszerűen túl kell élni. Nagyon meghatározó az élet későbbi időszakát tekintve is. Az az időszak, amíg egy babát fizikailag hordozni lehet, nagyon gyorsan eltelik. Ha csak ennyit veszünk át az indiánoktól, olyan élményekkel és annyi érzelemmel leszünk gazdagabbak, amire hosszú éveken keresztül jó lesz visszagondolni, és szeretettel fog eltölteni bennünket.
A testi hordozás egy fontos mozzanata az anyaságnak. De a gyermek szeretetét nem mérhetjük a súlyával, és nem is egyenlő azzal, hogy napi hány órában és hol cipeljük őt magunkon.

Egyfajta súly akkor is nehezedik ránk, amikor gyermekünk fizikailag nincs a közelünkben. Kereshetjük ennek helyét elöl vagy hátul, de az fogja megtalálni,aki a lelkében keresi azt. Gyermekeinket mégiscsak a szívünkben hordozzuk leginkább. Ha ezt nagy szeretettel tesszük, akkor ettól erőnk nem elfogy, hanem megsokszorozódik.

Sok szeretettel ajánlom figyelmetekbe három filmünket, melyet a mamaguru.hu-n nézhettek meg. Sorozatunkban (mely a Hordozás címet kapta) gyerekkel való együttléttel kapcsolatos gondolatairól, tapasztalatairól mesél Dr. Benda Judit.
www.mamaguru.hu - Természetesen az egészségről